جستجوی سریع ! کافیه چیزی که می خوای رو اینجا بنویسی

شبکه اینترنتی آی فراز بیش از 3000 مطلب مفید و آموزشینویسنده : علی   یکشنبه 23 اسفند 1394, 04:35 ب.ظ

ولادت با سعادت آن بانوى نمونه و مجلّله . بنابر مشهور، روز جمعه ، بیستم ماه جمادى الثّانى سال پنجم بعثت ، سه سال پس از جریان معراج در شهر مكّه معظّمه واقع شد؛ و جهان ظلمانى را به نور مقدّس خود روشن نمود.
و چون آن حضرت به دنیا آمد تنى چند از زنان بهشتى با ظرف هائى از آب كوثر در كنار بستر خدیجه حضور یافته و نوزاد را غسل دادند.

به ادامه مطلب بروید ... 

پس از آن ، نوزاد لب به سخن گشود و اظهار داشت :
((اءشهد اءن لا إ له إ لاّ اللّه ، و اءنّ اءبى رسول اللّه سیّد الا نبیاء، و اءنّ بَعْلى سیّد الا وصیاء، و وُلدى سادة الا سباط))
و سپس نام یكایك آن زنان بهشتى را به زبان آورد؛ و بر هر یك سلام نمود.
نام : فاطمه ، زهراء(4)، صلوات اللّه و سلامه علیها.
كنیه : اُمّ اءبیها، اُمّ الا ئمّة ، اُمّ الحسنین و ... .
لقب : سیّدة نساء العالمین ، بضعة الرّسول ، بتول ، صدّیقة ، راضیة ، مرضیّة ، مباركة ، طاهرة ، مطهّرة ، عذراء، زكیّة ، محدّثة ، صفیّة ، سیّدة ، عابدة ، مظلومة ، حكیمة ، حلیمة ، تقیّة ، حبیبة ، كاظمة ، رؤ وفة و... .
و هر یك از لقب ها، اشاره به بعضى از كمالات و صفات حسنه مخصوص آن بانوى مكرّمه خواهد بود.
پدر : حضرت محمّد، پیامبر عظیم القدر اسلام صلّلى اللّه علیه و آله مى باشد.
مادر : خدیجه دختر خویلد، اوّلین زنى كه به وحدانیّت خداوند و نیز رسالت پیامبر اكرم صلّلى اللّه علیه و آله ایمان آورد و همراه آن حضرت نماز جماعت خواند؛ و تمام ثروت خود را كه یكى از ثروتمندان مهمّ بوده است براى ترویج دین اسلام در اختیار همسرش ، حضرت رسول قرار داد.
خادمه آن حضرت : فضّه نام داشت كه خود داراى فضائل و مناقبى است ، از آن جمله این كه حافظ تمام قرآن بود.
نقش انگشتر حضرت : 
((اءمِنَ الْمُتوسِّلُونَ)) بوده است .
حضرت زهراء سلام اللّه علیها كوچكترین فرزند خانواده و تنها یادگار حضرت رسول صلّلى اللّه علیه و آله بود.
آن بانوى بزرگوار، بسیار مورد تكریم و احترام خاصّ پدرش رسول گرامى اسلام قرار مى گرفت و حتّى بارها هنگام ورود جلوى پایش بلند مى شد و پیشانى او را مى بوسید و مى فرمود:
فاطمه از من است و من از اویم ، پدرش فدایش باد، هر كه فاطمه را خوشنود نماید مرا خوشنود كرده ، و هر كه او را ناراحت نماید مرا ناراحت كرده است و ... .
در بسیارى از روایات آمده است : حضرت زهراء سلام اللّه علیها، در طول مدّت عمر پر بركت خود، هیچ گاه خون حیض و یا خون نفاس ‍ مشاهده ننمود؛ و بر خلاف دیگر زن ها همیشه پاك و پاكیزه بود و به همین جهت است كه آن حضرت را طاهره و مطهّره نامیده اند.
در سنین هشت سالگى از شهر مكّه معظّمه به سوى شهر مدینه منوّره مهاجرت نمود.
در مورد زمان ازدواج حضرت زهراء سلام اللّه علیها بین مورّخین و محدّثین اختلاف نظر است ؛ ولى مشهور آن است كه حضرت در سنین ده سالگى به ازدواج امیرالمؤ منین ، امام علىّ علیه السلام در آمد، كه در ماه مبارك رمضان نامزدى و خطبه نكاح واقع شد؛ و در ماه ذى الحجّة مراسم عروسى انجام گرفت .
در مدّت عمر آن حضرت نیز بین تاریخ نویسان و راویان حدیث اختلاف نظر است ، ولى مشهور عمر مبارك حضرت را بین 18 تا 25 سال گفته اند.
همچنین در این كه آن بانوى مكرّمه چند روز پس از شهادت پدر گرامیش ، دار فانى را وداع گفت و به شهادت رسید، در كتاب هاى تاریخ و حدیث ، مابین چهل روز تا شش ماه آمده است ، ولى معروف بین 75 تا 95 روز گفته شده است .
لیكن مشهور سیزدهم جمادى الاوّل و یا سوّم جمادى الثّانى ، سال دهم هجرى قمرى را گفته اند.(5)
علّت رحلت و شهادت آن مظلومه تاریخ : مصیبت ها و شكنجه هاى دردناكى بوده است كه پس از رحلت پیامبر اسلام صلّلى اللّه علیه و آله ، توسّط افراد معلوم الحال بر آن حضرت وارد ساختند كه تاریخ ، آنها را ثبت نموده است .
به طورى كه حضرت پس از پدرش هیچ گاه خندان و شادمان دیده نشد، بلكه مرتّب گریان و ناراحت بود تا جائى كه یكى از چهار گریه كنندگان عالم به حساب آمده است .
آن حضرت اوّلین فردى بود كه در اسلام ، برایش توسّط اءسماء بنت عُمیس ، با تقاضاى خود حضرت تابوت ساخته شد، به جهت آن كه حتّى پس از وفاتش حجم بدن مقدّسش مورد دید افراد قرار نگیرد.
مراسم غسل و كفن و دفن ، همچنین نماز بر جنازه مطهّر آن حضرت توسّط همسرش ، امام علىّ علیه السلام و برخى دیگر از نزدیكان خاصّ، شبانه انجام گرفت .
و محلّ قبر آن حضرت تا هنگام ظهور امام زمان عجّل اللّه تعالى فرجه الشّریف از چشم همگان مخفى و پنهان بوده و خواهد بود.
فرزندان : حضرت داراى سه فرزند پسر به نام هاى : امام حسن ، امام حسین ، محسن ؛ و دو دختر به نام هاى : حضرت زینب و امّ كلثوم علیهم السلام بوده است .
نماز آن حضرت : دو ركعت است ، در ركعت اوّل پس از قرائت سوره حمد، صد مرتبه سوره قدر، و در ركعت دوّم صد مرتبه سوره توحید خوانده مى شود.
و پس از سلام نماز، تسبیحات آن حضرت ؛ و سپس صد مرتبه صلوات بر پیغمبر و اهل بیتش سلام اللّه علیهم فرستاده مى شود.
و بعد از آن حوائج و خواسته هاى مشروعه خود را از درگاه خداوند متعال در خواست نماید.(6)

منبابع و متن کامل  در سایت شهید آوینی


center
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

مطالب زیر را از دست ندهید !لینک های مفید

خبرگزاری آی فرازعضو خبرنامه سایت شوید آخرین مطالب را در ایمیل خود داشته باشید
ایمیل خود را وارد کنید و سپس بر روی Complete subscription request کلیک کنید ایمیل فعال سازی برای شما ارسال خواهد شد با فعال کردن آن اشتراک شما فعال می شود


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic